AKTUALITY

Vrazi mají své žáky


Před adventem(2017) už potřetí byl zničen kříž připomínající místo a vraždu Klementa Šťastného. Kromě zničení textové desky byla hrubou silou ulomená nosná kolejnice. Evokuje to přepadení delimitační komise před 97 lety na stejném místě a ročním čase. Nabízí se taky paralela, že vrazi mají své žáky.

Příběh partyzánů z Těšínských Beskyd

Stopy, fakta, tajemství... Stanislava Motla,ČR - Dvojka, 20. 11. 2017.
Dokument o partyzánské skupině na Kozubové "Nad Olzou". V pořadu hovoří i Pavel Rusz(1935) z Košařisk a autor knihy Museli zemřít?, kde je příběh popsán, Petr Majer.
Pořad ČR-Dvojka v mp3, 27 min.

Křest knihy "Museli zemřít?"

Nezisková organizace Sdružení pro rozvoj třinecka a jablunkovska, z.s. vydala novou knihu bystřického kronikáře Petra Majera pod názvem "Museli zemřít? Příběhy psané krví".

První veřejné prezentace knihy, konané 16. 11. 2017 v ZŠ Bystřice se zúčastnilo 60 hostů, mezi nimiž byla i 92-letá paní Helena Steblová z Bystřice, která za pomoc partyzánům byla vězněna ve 3 koncentračních táborech a přežila Pochod smrti.

Tato statečná žena se stala patronkou knihy spolu s poslankyní Parlamentu ČR Pavlou Golasowskou, dále snachou, gestapem zavražděného MUDr. Jaroslava Míčka, paní Marií Míčkovou a spisovatelem a publicistou Stanislavem Motlem.

Kniha se věnuje novodobé historii Těšínska od počátku minuleho století, vzniku samostatného Československa v r. 1918 do současnosti. Prezentuje příběhy lidí, kteří položili život za naši svobodu.


Ministr obrany ocenil Klementa Šťastného

Ministr obrany udělil u příležitosti Dne veteránů sedmi osobnostem Záslužný kříž III. stupně.

V sobotu 11. listopadu 2017 se na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti Dne válečných veteránů. Této dnes již tradiční akce, která se v České republice koná od roku 2001, se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, zástupci diplomatického sboru, významní představitelé státní správy a samosprávy, Československé obce legionářské, zástupci dalších veteránských organizací a další čestní hosté.

V průběhu slavnostního ceremoniálu byly položeny věnce k uctění památky válečných obětí. Poté se ve Slavnostní síni Národního památníku uskutečnilo setkání s válečnými veterány. Během něho udělil ministr obrany sedmi osobnostem Záslužný kříž ministra obrany České republiky III. stupně. Z toho třem osobám in memoriam. Mezi vyznamenanými byl vojín Klement Šťastný, který byl dne 11. 11. 1920, před 97 lety, zavražděn na svahu hory Čantoryje, při vytyčování státní hranice mezi ČSR a Polskem. Významné ocenění převzal jeho vnuk pan Leopold Mališ a vnučka paní Marcela Mayerová.

Tragický osud vojína Klementa Šťastného je zpracován v knize Petra Majera: Museli zemřít? Příběhy psané krví, která vyšla 7. listopadu 2017.

„Minulost přináší dnešku nemalé poučení – varuje, ale také učí a motivuje. Konec první světové války byl zásadním přelomem, kterým začala nová éra evropských a českých dějin. Československé legie vybojovaly svobodný, demokratický stát. Jeho vojáci se později vyznamenali na frontách války s nacismem i v domácím válečném a poválečném odboji, “ řekl při této příležitosti ministr obrany Martin Stropnický a dodal: „Vojákův úspěch je totiž také záležitostí srdce. Především obrovské vnitřní síly, pevnosti charakteru a osobní odvahy. Takoví byli – a jsem si jist, že stále jsou – vojáci naší republiky.“


V Týdeníku Plus 7

ze dne 28. 9. 2017:

SMRT POD VRCHOLEM ČANTORYJE

Stanislav Motl:
SMRT POD VRCHOLEM ČANTORYJE
Zapomenutý příběh ze zapomenuté války. Války, která v roce 1919 vypukla mezi Polskem a Československem. Války, která trvala sedm dní, měla své mrtvé a její konec nepřinesl klid. Právě naopak. Náš příběh se odehrál jednoho podzimního dne ve Slezských Beskydech. Měl všechny znaky teroristického činu. Na konci tohoto příběhu, plného nenávisti, byla jedna vražda. Nikdy nepotrestaná vražda(Klementa Šťastného).
Stopy, fakta, tajemství...,Český rozhlas - Dvojka,sobota 9. září 2017: 16.04 - 16.31
Pořad ČR-Dvojka v mp3, 27 min.

Klement Šťastný

Nový (druhý) kříž postavený 19. 7. 2017 pod vrcholem Čantoryje. Myslíte, že vydrží?
Další informace: Vojín Klement Šťastný na státní hranici v sekci PAMÁTNÍK LEGIONÁŘŮ ve Slezských Beskydech.