AKTUALITY

100 let od vzniku Československa

V listopadu 1918, T.G.Masaryk prohlásil: "Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa!.

Osudy některých československých legionářů, kteří se narodili na Těšínsku si budete moci vyslechnout na přednášce ve frýdecko- místecké knihovně, která se uskuteční 18. září v 17 hod. Bystřický kronikář Petr Majer tak naváže na příjezd Legiovlaku, který tentýž den v 10 hod. dopoledne přijede na nádraží do Frýdku-Místku.

Legiovlak tvoří 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky po celém světě a na všech bojištích první světové války.

Návštěvníci si tak prohlédnou vagon polní pošty, nebo tzv. těplušku – představující běžný příbytek vojáků, plukovní prodejnu, ale také vagon ubytovací, filmový, krejčovský, zdravotní, štábní nebo velitelský. Součástí je také vagon s dělem a kulomety a dva plošinové vozy. V každém z vagonů si návštěvníci mohou prohlédnout vybavení a předměty, které čs. legionáři před sto lety používali, ale také informační panely a fotografie, které mapují historii čs. legií. K vytvoření dobové atmosféru zde budou jako průvodci legionáři v dobových stejnokrojích.