2. Zimní Legionářský marš - 2015
3. Zimní Legionářský marš - 2016
4. Zimní Legionářský marš - 2017
5. Zimní Legionářský marš - 2018
6. Zimní Legionářský marš - 2019
7. Zimní Legionářský marš - 2020
8. Zimní Legionářský marš - 2021
9. Zimní Legionářský marš - 2022
10. Zimní Legionářský marš - 2023
11. Zimní Legionářský marš - 2024
Příslušníci 7. mechanizovaného praporu Armády ČR z Hranic na Moravě, jedné z nejprestižnějších armádních jednotek, která se pravidelně podílí na zahraničních misích, zavítali u příležitosti Dne válečných veteránů (11. 11. 2014) do Bystřice, aby se mohli poklonit památce čs. legionářů, válečným veteránům z II. světové války, kteří položili své životy za svobodu naší země. Jejich první zastávka byla v Nýdku, odkud vyšli k Památníku legionářů na Polední, kde vynesli kameny na Mohylu české státnosti. V krátké besedě s členy Čs. obce legionářské jednoty Frýdek-Místek, byl připomenut vznik čs. legií před sto lety v Rusku, Francii a Itálii, bylo připomenuto hrdinství našich vojáků na frontách druhé světové války a minutou ticha byla uctěna památka vojáků Armády České republiky, kteří položili svůj život v současné době v zahraničních misích. Poté pokračovali v pochodu přes Bahenec do Dolní Lomné.
Plk. v. v. Petr Majer, předseda ČsOL jednoty Frýdek-Místek
V úterý 28. října 2014 jsme si připomenuli na vrchu Polední za nádherného počasí den vzniku samostatného československého státu.
Mimo jiné byl přečten pozdravný e-mail z Bratislavy od historika Ferdinanda Vrábeľa: „Prajem všetkým priaťelom a známým v ČR krásný štátný sviatok, 96. výročie vzniku ČSR. Bohužiaľ u nás na Slovensku to štátný sviatok ešte stále nie je, ale hádám, že to do roku 2018 stihneme!"
Ze Severní Karolíny v USA přišel e-mail účastníkům vzpomínkového poledne na Polední, od syna generála Václava Vlčka (předválečného velitele Junáka v ČSR): „Dnes je náš národní svátek, kdy slavíme zrod nezávislého, demokratického státu v srdci Evropy. Na dálku zvedáme číši a připíjíme na dlouhý život naší republiky ve svobodě, pohodě a míru."
Na Polední přišel i starosta obce Bystřice pan Ladislav Olšar, který převzal od přítomných pamětní list "Vlastenecký dík" podepsaný všemi přítomnými a sklidil spontánní potlesk. Desítky přítomných mu zazpívaly na odchodnou ze starostenského úřadu oblíbenou píseň T. G. Masaryka Ach synku, synku.
Petr Majer, kronikář obce Bystřice
11 fotografií na Rajčeti.
Ti z nás, kteří si uvědomují, že letošní volby v Bystřici nebyly férové, mohou přijít s myšlenkami, zda se někde nestala chyba a taky s nápady co změnit, aby se situace za čtyři (nejpozději) roky nezopakovala. Státní svátek si chceme užít i jako povolební Happy Day Ladislava Olšara. Víme, že p. starosta, jako jeden z mála veřejných činitelů, opakovaně podpořil Památník legionářů na Polední a užil si v této souvislosti své. Proto ho chceme potěšit a také mu neformálně poděkovat. Doufejme, že přijde!
Pozvánka na úterý 28. 10. 2014.
Návštěva MUDr. Sitty s chotí u Památníku.doc.
JUDr. Ferdinand Pelc (* 10. 05. 1876 Kladeruby u Valašského Meziříčí,+ 15. 9. 1932 v Moravské Ostravě). Byl členem městské rady a náměstkem starosty ve Slezské Ostravě, předsedou Zemské správní komise slezské a členem moravskoslezského zemského zastupitelstva v Brně. Angažoval se též na poli národním a kulturním. Byl dlouholetým předsedou Matice osvěty lidové na Těšínsku a účastnil se jednání při odtržení Těšínska.
Jeho vzpomínky (základní literatura) máte možnost si stáhnout a studovat:
Ferd. Pelc: O Těšínsko 17 MB v PDF rastrová kopie.
Mapa dělení Těšínska v Pelcově knize.
Ve středu 9. dubna 2014 od 14:00 hodin se uskuteční
autogramiáda autora a několika osobností knihy Petra Majera: Česká republika - má vlast - můj domov v bystřickém informačním centru, kde je možno knihu zakoupit.Cena knihy je 240,-Kč. Reportáž o knize na Youtube
Obsah knihy.
První veřejné prezentace knihy, konané 16. 11. 2017 v ZŠ Bystřice se zúčastnilo 60 hostů, mezi nimiž byla i 92-letá paní Helena Steblová z Bystřice, která za pomoc partyzánům byla vězněna ve 3 koncentračních táborech a přežila Pochod smrti.
Tato statečná žena se stala patronkou knihy spolu s poslankyní Parlamentu ČR Pavlou Golasowskou, dále snachou, gestapem zavražděného MUDr. Jaroslava Míčka, paní Marií Míčkovou a spisovatelem a publicistou Stanislavem Motlem.
Kniha se věnuje novodobé historii Těšínska od počátku minuleho století, vzniku samostatného Československa v r. 1918 do současnosti. Prezentuje příběhy lidí, kteří položili život za naši svobodu.
Legionář Heliodor Prokop Píka v hodnosti poručíka se účastnil bojů o Těšínsko.
Legionář Alois Eliáš v hodnosti štábního kapitána se účastnil bojů o Těšínsko.
Program
a připomenutí historie rozdělení Těšínska.
Popis akce v Orlové na stránkách ČsOL.
Rudolfa Josieka, dozorce finanční stráže, zavraždili henleinovci 28. září 1938.
Zpráva s filmovou reportáží o přednášce na stránkách televize Polar.
Udělení čestného občanství městem Třinec.
Petr Majer v pořadu
Host dne televize Polar
hovoří o Rudolfu Josiekovi (13. 6. 2018), v závěru zve na Legiomarš 2018.